Anglický buldok, English Bulldog - LENEYCO

ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKA ANGLICKÝCH BULDOKŮ, ANEB S JAKÝM ZDRAVOTNÍM PROBLÉMEM SE MŮŽETE NEJČASTĚJI U PLEMENE ANGLICKÝ BULDOK SETKAT.... A NEJEN U TOHOTO PLEMENE

Připravila jsem si pro Vás pár článků, ohledně nejčastějších potíží u anglického buldoka. Spolu s rady první pomoci v těchto situacích. Doufám, že Vám mé články pomůžou a samozřejmě vždy je vhodné zdravotní problém konzultovat s veterinářem a chovatelem. 

© Leneyco Bulldog - anglický buldok


 

Hot spot anglický buldokHOT SPOT - PYOTRAUMATICKÁ DERMATITÍDA

Krvavé TÉMA je HOT SPOT:
Blíží se období zvýšeného výskytu těchto bolavých a úporných potíží.
HOT SPOT - Pyotraumatická dermatitida, je náhle vzniklé mokvavé a krvavé ložisko v srsti pejska. Má rychlý rozvoj, místo je rudé a horké, od toho název Hot spot.
V tomto postiženém místě se množí bakterie a nasledně, jak tělo reaguje se přidává mokvavý, hnisavý sekret. Ten slepí chlupy v okolí rány i na ní a vytváří krusty, pod kterými HOT SPOT bují.
💥 je to bolestivé a vysoce svědící onemocnění, pejsek má snahu si místo úporně škrábat a tím si zhoršovat již tak špatnou situaci.
⚠️ JAK VZNIKÁ: Hot spot vzniká zejména v teplém a vlhkém počasí, nejčastěji jako zapaření srsti, po koupeli a špatném vysušení a následném zapaření. Také je častou příčinou reakce na kousnutí od hmyzu, jako je blecha, komár či klíště.
Alergie, či možná osina.
🚑 PRVNÍ POMOC:
Nejdůležitější je, aby rána mohla dýchat, tzn. DŮSLEDNĚ ODHOLIT SRST JAK V RÁNĚ, TAK I V OKOLÍ. Ano, může to být nepříjemná a bolestivá procedura, je třeba zároveň i odstranit veškeré strupy, pod kterými mokvá a hnisá srst. Použijeme šampón nejlépe s obsahem Clorexydermu, místo navlhčíme a naneseme šampón. Použijeme buničinu, či sterilní čtverce, stačí i vyvařená a vyžehlená bavlněná látka a místo řádně očistíme od sekretu a krust. NEOPLACHUJEME, pouze jemně osušíme.
Můžeme použít i slabší roztok Betadiny či Hypermanganu (slabě růžový), oboje desinfikuje a vysušuje.
Tento proces musíme opakovat každý den do vyhojení. ❗POZOR místo ničím nezakrýváme, neaplikujeme pudr či podobné záležitosti, které by opět vytvořili krustu, pod kterou by místo nedýchalo.
Je vhodné aplikovat lokální antibiotika anestetika a mnohdy se přidávají na krátkou dobu kortikoidy, aby se snížila bolestivost a výrazná svědivost.
Na lékařský předpis je kupříkladu používaný lokálně antibiotikum PRURIVET (nepoužívat u březích fen) nebo TENAZYM.
💥Pokud se Vám stav nepovede stabilizovat do 3 dnů a rozvoj HOT SPOTU trvá, navštivte veterinárního lékaře! Někdy je nutné nasadit i komplexní antibiotika.
Opět doporučuji zvýšit imunitu pejska a doplnit i probiotika.

 

 

Cysty bulky v meziprstí anglický buldokINTERDIGITÁLNÍ CYSTY V MEZIPRSTÍ

Jako TÉMA DNE jsem vybrala a připravila INTERDIGITÁLNÍ CYSTY V MEZIPRSTÍ:
Mnoho z nás chovatelů a majitelů anglických buldoků se již setkalo s touto obtěžující a pro pejska nepříjemnou záležitostí.
Jedná se o bulku v meziprstí tlapky, která může být menší, či větší, noha může být citlivá až bolestivá a pejsek si nohu často líže . Což ovšem jen přispívá k většímu otoku a mokvání místa. Cysta má tendenci se často zvětšovat tak, až samovolně praskne. Obsah pak samovolně vyteče.
Většinou se tyto cysty objevují při vlhčím počasím, příčinou může být zarůstající chlup nebo třeba i kamínek, který tlačil ze spodní strany tlapy do meziprstí . Mnohdy se uvádí příčina i autoimunitní onemocnění, tedy při oslabení imunity je častější vznik těchto cyst.
🚑 JAK MŮŽETE POMOCI:
Udržovat tlapky v suchu, vytírat pravidelně zespod meziprstí tlapky a dávat pozor na kamínky zde uvízlé, pomoci může například sprej Clorexyderm, který pomáhá vytvářet ochranu tlapky.
⚠️ CO KDYŽ SE PŘECE JEN CYSTA OBJEVÍ:
Zde je opět nutné tlapku pečlivě ošetřit např. Clorexydermem a snažit se zamezit olizování, tř. nasazením bavlněné ponožky. Uvnitř cysty je většinou již podebraná tkáň a rozvinutá infekce a pokud se cysta zvětšuje, je třeba ji nechat u veterináře rozříznout a důkladně vyčistit. Není třeba podstupovat tento zákrok v narkóze!
Výborné účinky má následně použitý Intrasite gel, který pomáhá vyhojit postiženou tkáň. Dobrý je i Hemagel.
Pokud je stav dramatický, je někdy nutné nasadit antibiotika, ta ovšem mohou nepříznivě ovlivnit již tak narušenou imunitu a tak je vhodné je kombinovat s probiotiky na obnovu střevní mikroflory, kterou antibiotika narušují.
👍Určitě je vhodné, aby jste u pejska podpořili imunitu, k čemuž slouží různé veterinární preparáty, běžně dostupné ke koupi i volně na internetu.
Nutno dodat, že někteří jedinci jsou k tomuto výskytu cyst náchylnější a můžou se u nich vyskytovat opakovaně.
 

 

 

Výhřez třetího víčka cherry eye slzná žláza buldok LeneycoVÝHŘEZ SLZNÉ ŽLÁZY aneb CHERRY EYE aneb VÝHŘEZ TŘETÍHO VÍČKA

Dnešní téma: VÝHŘEZ SLZNÉ ŽLÁZY tzv. třetího víčka
Opět častý jev u našeho plemene anglický buldok, hlavně u štěňat, kdy většinou při hře dojde k vyhřeznutí a objeví se bulka v koutku oka.
🚑 DOPORUČUJI co nejdříve se pokusit zatlačit jemně dle návodu zpět, pokud ponecháte delší dobu venku, většinou zduří žláza natolik, že již nebude možné ji vpravit zpět!
⚠️ Před samotnou procedurou použijte alespoň umělé slzy, aby bylo oko dostatečně zvlhčeno. V návodu použité kapky obsahují kortikoidy, které pomohou stažení slzné žlázy. Pozor, mohou se použít pouze, pokud není oko nikterak jinak poškozeno, tedy třeba v případě poškrábání rohovky NEAPLIKOVAT, mohli by jste způsobit rozvoj rohovkového vředu. Umělé slzy jsou bezpečné.
 

 

Anglický buldok třes hlavy head tremors bobbing LeneycoIDIOPATICKÝ TŘES HLAVY tzn. bez známé příčiny...HEAD TREMORS, BOBBING

Dnes jsem pro Vás vybrala téma: IDIOPATICKÝ TŘES HLAVY tzn. bez známé příčiny...
U anglického buldoka se můžeme setkat s náhlým třepáním hlavy, které nás může vyděsit. Ve většině případů se jedná o pokles cukru v krvi nebo snížení hladiny vápníku.
Tento stav se může vyskytnout náhle, pejska nebolí, ale snažíme se ho rozptýlit a odvést jeho pozornost.
🚑 PRVNÍ POMOC : Ihned podáme například jogurt s medem, nebo CALOPET pastu či jinou rychlou formou doplníme cukr a vápník.
Ve většině případů stav po podání brzy odezní.
Samozřejmě, pokud by se stav často opakoval, měl i jiné formy, navštivte svého veterinárního lékaře.
 
 
 
 

 

Sezónní alopecie, Seasonal flank alopecia ....anglický buldok zráta srsti, lysavost a černé skvrnySEZÓNNÍ ALOPECIE, ČERNÉ SKVRNY U BULDOKA V SRSTI

Sezónní alopecie, Seasonal flank alopecia ....zráta srsti, lysavost a černé skvrny, fleky jsou častým jevem u buldoků, hlavně v zimních a jarních měsících.
Je to kosmetický projev nedostatku melatoninu, sluníčko 🌞 stav opět zlepší a vrátí do normálu. Hormonální nerovnováha.
Obrázek pro Vás kopíruji z FB....
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

2008 - 2023 © FCI Chovatelská stanice anglických buldoků BULLDOG LENEYCO FCI English bulldog kennel LENEYCO